Zajednička izjava NVO-a koje realizuju projekte za poštivanje prava djece i mladih u BiH.

Imajući u vidu da Bosna i Hercegovina ima veoma složeno državno uređenje, te da se suočava sa brojnim teškoćama tranzicije, zalaganje za prava djeteta se nalazi na marginama procesa odlučivanja. Da bi se uspješno zaštitila prava djeteta od velike je važnosti uočiti sve oblike njihovog kršenja i blagovremeno reagovati putem nadležnih institucija jer je dokazano da djeca čije osnovne potrebe nisu zadovoljene, koja su izložena različitim oblicima nasilju i zlostavljanja odrastaju sa znatnim poremećajima u ponašanju, te emocionalnim problemima.Konvencija o pravima djeteta je postavila temelje za bolji život djece, ali nažalost nemaju sva djeca sretno i bezbrižno djetinjstvo. Prema podacima nevladinih organizacija koje brinu o pravima djece, u BiH je posljednjih godina zabilježen porast maloljetničke delikvencije, narkomanije, nasilja nad djecom i njihovog seksualnog iskorištavanja.

Da bi Bosna i Hercegovina uspješno odgovorila svojim obavezama preuzetim potpisivanjem Konvencije o pravima djeteta ali i ostalim međunarodnim dokumentima iz oblasti zaštite ljudskih prava potrebno je da osigura racionalan institucionalni okvir za donošenje politika i njihovo provođenje.

Stoga smatramo da se treba ojačati uloga svih institucija i ojačati mehanizme koordinacije u cilju zaštite djece i praćenje poštivanja njihovih prava. Jedan od primjera određenih rješenja poboljšanja sistema je Vijeće za djecu koje je, kao krovna institucija za praćenje poštivanja realizacije prava djece, oformljeno 2002. godine pri Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, ali ne funkcioniše već dvije godine jer se nije postigao sporazum o njegovom konačnom sastavu.

Zbog svega navedenog nevladine organizacije preporučuju državnim vlastima Bosne i Hercegovine da:

• uvaže jasne ciljeve u realizaciji obaveza proisteklih iz potpisanih međunarodnih protokola, kao i njihovo provođenje;

• realizuju preuzete obaveze u pogledu osnivanja i funkcionisanje institucija za zaštitu prava djeteta;

• onemoguće diskriminaciju i segregaciju djece u obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i drugim oblastima;

• obezbijede adekvatan budžet za propisane oblike zaštite djeteta

• ponovo stave u funkciju sve institucije koje su bile namjenjene djeci i zaštiti njihovih prava

• svoje aktivnosti usmjere ka izgradnji mira i unaprjeđenju sigurnosti u

Bosni i Hercegovini kao preduslova za poštivanje svih prava djeteta.

Bosna i Hercegovina ima obavezu da u 2010. godini podnese drugi izvještaj Komitetu za prava djeteta Ujedinjenih nacija. Ovaj izvještaj treba da pokaže nivo napretka u zaštiti prava djeteta u odnosu na stanje iz 2005. godine, kada je prvi izvještaj dostavljen Komitetu. Upravo zbog toga, ovo je pravo vrijeme za sagledavanje postignutih rezultata kao i obaveza koje treba realizirati u predstojećem periodu do podnošenja narednog izvještaja.

Djeca su najosjetljivija skupina koja trebaju zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima. Djeci nije potrebno sažaljenje, već djelotvorna, stručna i pravovremena zaštita organizovana u okviru efikasnog državnog sistema.