10. decembar Međunarodni dan ljudskih prava

U Sarajevu je povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, u organizaciji Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamenta BiH, održana Konferencija o ljudskim pravima. U radu konferencije su učestvovale institucije i organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava.

Loše stanje po pitanju ljudskih prava u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite rezultat je nepostojanja adekvatnih propisa, odnosno njihove neusklađenosti, kojim bi se riješili statusni problemi najugroženijih kategorija građana. Nepostojanje uređenih evidencija o broju i kategorijama osoba u stanju socijalne potrebe i odsustva efikasnih socijalnih programa za posljedicu ima nedostatak potrebnih finansijskih sredstava za ostvarivanje prava, poručili su sa konferencije.

Misija OSCE u BiH, u saradnji s Udruženjem novinara BiH, organizovala je u Mostaru, Travniku, Banjoj Luci i Tuzli radionice za novinare, povodom Međunarodnog dana ljudskih prava. Učesnici radionica razgovarali su o različitim aspektima ljudskih prava, odnosno o diskriminatornom postupanju koje predstavlja stalni povod za zabrinutost. Zaštita od diskriminacije, kao i prevencija diskriminacije, predstavlja jedan od suštinskih prioriteta Misije OSCE-a u BiH, jer ona sprječava realizaciju onih neotuđivih ljudskih prava na koja svako od nas ima pravo, poručio je šef Misije OSCE Gary Robbins.

Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava i godišnjice usvajanja Opšte deklaracije o ljudskim pravima prilika su da Helsinški komitet za ljudska prava u BiH ponovo ukaže na to da su etnička i vjerska diskriminacija, segregacija kao i pojave netolerancije najčešći generator kršenja ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini.

Helsinški komitet u BiH posebno ukazuje na odgovornost političara, vjerskih lidera i medija za stanje s kojim smo suočeni. U ime prava svakog građanina, Helsinški komitet poziva političare i vjerske vođe kao i medijske djelatnike da se odreknu jezika mržnje, šovinističke retorike i netolerancije i da stvore atmosferu međusobnog uvažavanja, poštovanja razlika što će nedvojbeno ići u korist i sva tri konstitutivna naroda koja žive u Bosni i Hercegovini, pripadnika nacionalnih manjina i svih onih koji se osjećaju i izjašnjavaju kao Bosanci i Hercegovci.