Kako spriječiti nasilje na sportskim terenima?

Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj, u saradnji sa Udruženjem Vesta iz Tuzle realizuje projekat ''Razvoj lokalne politike i mjere za spriječavanje nasilja na sportskim terenima u opštinama Bijeljina i Tuzla''. Cilj projekta kojeg podržava Europska komisija je promocija društvenog dijaloga između organizacija civilnog sektora, smanjenje socijalnih i političkih podjela u zemlji i rješavanje drugih zajedničkih problema.

Projektom je predviđeno istraživanje čije su ciljne grupe Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, Centar javne bezbjednosti Bijeljina, Centri za društveno blagostanje, srednje škole u Bijeljini i Tuzli, sportski klubovi, lokalne civilne organizacije i mediji. Do sada je obavljeno terensko istraživanje o slučajevima nasilja u dvije opštine. Istraživanje je osmislila i sprovela sportska psihologinja Sanja Krvavac i Sarajeva, zajedno sa volonterima iz Bijeljine i Tuzle.

''U izvještaju se vidi da nasilje postoji. Skoro svi od 1.000 ispitanika manifestuju bar neki oblik nasilja, koje se kreće od uzvikivanja običnih uvredljivih parola do fizičkog obračunavanja između navijačkih grupa. Detaljan izvještaj dostupan je i na web stranicama Helsinškog odbora i Udruženja Vesta'', kazao je asistent projekta Branimir Jelić.

Nakon istraživanja uslijedilo je prikušljanje stavova, mišljenja i drugih informacija o nasilju te uzrocima nasilja u sport, kroz korištenje metode fokus grupa. U radu fokus grupa su učestvovali predstavnici navijačkih grupa „Fukare” iz Tuzle i „Incident” iz Bijeljine, MUP-a TK, SJB Bijeljina, predstavnici fudbalskih klubova Sloboda Tuzla i Radnik Bijeljina, novinari, te sociolozi, psiholozi i socijalni radnici.

''Glavni problem koji je istaknut u Bijeljini je odnos navijača i kluba te navijača i policije. U Tuzli je istaknuto da su njihov glavni problem učestali sukobi sa protivničkim navijačima, ali na gostovanju. Kada je riječ o nacionalističkim izjavama, parolama, navijači iz Tuzle su izričiti u tvrdnji da među njima nema takvog iskazivanja podržke klubu. S druge strane u Bijeljini postoji takav vid navijanja, ali da to postaje sve rijeđe'', kazao je Jelić.

Trenutno su u okviru projektnih aktivnosti organizuju radne grupe, u kojima učestvuju predstavnici navijača, kluba, sociolozi ili psiholozi, predstavnici policije i novinari. Na sastancima će se izraditi kodeks ponašanja za naviječe iz Bijeljine i Tuzle kao prijedlog mjera za sprječavanje nasilja na sportskim terenima. Kako nam je kazao Jelić, na žalost, jedino predstavnici klubova nisu redovni u radu radne grupe.

''Ono što slijedi je prezentacija kodeksa ponašanja u medijima. Zatim slijedi velika aktivnost sastavljanja lokalnih akcionih timova, koji će raditi na izradi Akcionog plana za sprječavanje nasilja na sportskim terenima. Ovu grupu će činiti predstavnici lokalnih vlasti iz Bijeljine i Tuzle, organizovane naviječke grupe i NVO iz ova dva grada”, kazao nam je Jelić.

Kraj implementacije projekta „Razvoj lokalne politike i mjere za sprječavanje nasilja na sportskim terenima u opštinama Bijeljina i Tuzla'' je sredina naredne godine, nakon čega slijedi monitoring. O opravdanosti projekta najbolje pokazuju posljednja dešavanja u Širokom Brijegu.

Dodatne inforamacije:

Projekt: ''Razvoj lokalne politike i mjere za spriječavanje nasilja na sportskim terenima u opštinama Bijeljina i Tuzla''.