Drastična kršenja kodeksa u izvještavanju o događajima u Bratuncu i Srebrenici

Žalbena komisija Vijeća za štampu u Bosni i Hercegovini, na sjednici održanoj u subotu (20.03.2010. godine) povodom izvještavanja štampanih medija o događajima u Bratuncu i Srebrenici, konstatovala je drastično kršenje Kodeksa za štampu BiH, Konvencije o pravima djeteta i Europske konvencije o zaštiti žrtava trgovine ljudima.

''Dosadašnjim izvještajima većine printanih medija u BiH nanešena je nenadoknadiva šteta maloljetnoj žrtvi seksualne eksploatacije, gdje se fokus izvještavanja pomjerio na dnevnu politiku umjesto na zaštitu maloljetne žrtve, što je još više pogoršalo tragičnu situaciju u kojoj se ona već nalazi. Posebno je to važno u slučajevima otvorene istrage po određenom krivičnom i kriminalnom djelu u koje su djeca uvučena kao žrtve ili svjedoci“, kaže se u saopćenju za javnost Vijeća za štampu.

Žalbena komisija VZŠuBiH razmatrala je pojedinačne žalbe na pisanje štampe povodom ovoga slučaja, podnešene od velikog broja organizacija za zaštitu prava djeteta, ženskih NVO, građana i građanki, i konstatovala da je došlo do drastičnog kršenja Kodeksa za štampu BiH, posebno Članova 11 – Zaštita djece i maloljetnika, 4a – Ravnopravnost spolova i poštivanje osobenosti i 9 – Privatnost. ''U ovom konkretnom slučaju radi se o o žrtvi koja pripada najranjivijem sloju društva i njenoj višestrukoj diskriminaciji, po osnovu uzrasta, spola i manjinske nacionalne pripadnosti“, kažu iz Vijeća za štampu.

Vijeće za štampu u BiH apeliralo je na urednike štampanih medija da u izvještavanju o ovakvim slučajevima imaju pristup fokusiran na zaštitu maloljetne žrtve, da ni posredno niti neposredno ne otkrivaju njen identitet, aludiraju na njene karakterne osobine i ne izlažu je dodatnoj viktimizaciji, uvijek polazeći od interesa djeteta, kao što je naglašeno u Članu 11 Kodeksa za štampu BiH. Posebno je to važno u slučajevima otvorene istrage po određenom krivičnom i kriminalnom djelu u koje su djeca uvučena kao žrtve ili svjedoci.