EU standardi i iskustva i mogućnosti njegove primjene na unaprjeđenje položaja djece u BiH

Udruženje Vesta u saradnji sa Fondacijom One World – Platforma za JI Europu i mrežom nevladinih organizacija EUROCHILD sa sjedištem u Briselu, organizira 30. marta 2010. u Sarajevu radionicu "EU standardi i iskustva i mogućnosti njegove primjene na unaprjeđenje položaja djece u Bosni i Hercegovini" za predstavnike organizacija civilnog društva i vladinog sektora koje djeluju u području zaštite prava djece u BiH

Radionica će biti održana u zgradi Delegacije Eurpske unije u Bosni i Hercegovini, a u okviru projekta Civilni dijalog za prava žena i djece u BiH čiju realizaciju je finansijski podržala Europska unija.

Obzirom da se civilno društvo treba zasnivati na iskorištavanju potencijala za postizanje općeg interesa, a imajući u vidu njegove slabosti ispoljene u dosadašnjem ostvarivanju dijaloga sa vladinim sektorom, ovim projektom želimo adresirati problem nedovoljno efikasnog sektoralnog djelovanja civilnog društva u pogledu zaštite prava žena i djece u Bosni i Hercegovini. Stoga je on usmjeren ka općem cilju osnaživanja civilnog društva u BiH kako bi postalo efikasna snaga za pozitivne promjene položaja žena i djece koje će biti odraz dosljedne implementacije Sporazuma o saradnji Vijeća ministara BiH sa nevladinim organizacijama u BiH.

Iako u državi djeluje veliki broj organizacija koje rade na zaštiti prava djece, ne postoji kohezija i koordinacija unutar sektora. Loša umreženost i nepoznavanje metodologije rada srodnih organizacija/mreža sa sjedištem u EU, dodatno pojačava dojam da civilni sektor u BiH stagnira i ne inicira kvalitetne promjene, te da predstavlja nedovoljno uticajan mehanizam za uspostavu civilnog dijaloga sa vladinim institucijama o zajedničkom djelovanju na poboljšanju položaja žena u BiH. Kako bi se omogućila kvalitetna priprema za razvoj sektoralnih mreža u BiH putem partenrskih projekata sa organizacijama sa sjedištem u EU, Udruženje Vesta realizira jednodnevnu radionicu na kojima će predstavnice mreže EUROCHILD upoznati učesnike/ce sa modelima djelovanja ove mreže te o njihovim iskustvima i načinima uspješne uspostave efikasnog civilnog dijaloga sa donosiocima odluka u administrativnom centru Europske unije, Briselu.

Također, partnerska organizacija OWPSEE će na radionici predstaviti jednistven internet portal koji je kreiran u svrhu usmjerenog planskog djelovanja prema vladinim institucijama, a koji se odnositi na unaprjeđenje položaja žena i djece u BiH. Svaka članica će biti u mogućnosti dopunjavati sadržaje portala i pokretati aktivnosti u saradnji sa drugim interesnim grupama. Vladine insitutucije će ovaj portal korisiti za oblike konsultacija sa civilnim društvom i promociju novih zakonskih dokumenata. Za detaljne informacije o sadržaju radionice, molimo Vas da pogledate satnicu koja je u prilogu. Ukoliko ste zainteresovani za učešće u radu radionice, ispunjen prijavni obrazac proslijedite na naznačene načine najkasnije do 26. marta/ožujka 2010. godine.