Debata s Inzkom u Prijedoru

Specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko i ambasador Češke Republike u Bosni i Hercegovini Tomáš Szunyog 17. juna 2010. godine učestvovali su u javnoj debati u Prijedoru, koju je organizovalo Udruženje Vesta pod pokroviteljstvom Ureda specijalnog predstavnika u BiH. Glavna tema bila je približavanje BiH u Evropskoj uniji.

Debata je okupila preko 130 predstavnika opština i građane Prijedora, Bosanske Krupe, Kostajnice, Ključa, Bosanskog Petrovca i Kozarca. Specijalni predstavnik EU u BiH Valentin Inzko naglasio je čvrstu opredijeljenost EU da u ovaj klub primi Bosnu i Hercegovinu naglasivši prednosti, ali i obaveze i izazove koji stoje na putu do članstva u EU.

Kako se moglo čuti, prioritet EU je zapošljavanje, odnosno kreiranje novih radnih mjesta. S tim u vezi 90-ih godina Unija je usvojila Ekonomsku-socijalnu povelju koja, pored ostalog, daje smjernice i za sigurnost na radu, zaštitu poslodavaca i sl. Najviše pažnje posvećeno je ekonomiji sa akcentom na zaštitu okoliša, te mladima i razvoju turizma. Izvršni direktor Udruženja Svjetlost i profesor na banjalučkom koledžu Rajko Macura izrazio je strah da se BiH na polju ekonomije udaljava od EU. „Ekonomija treba da se zasniva na znanju, jer je znanje jedini izvor konkurentne prednosti, naš obrazovni sistem nažalost, još uvijek daje reproduktivna znanja koja nemaju upotrebnu vrijednost. Naše obrazovanje treba da je povezano sa preduzećima u kojima će se sticati iskustvo. S druge strane kompanije, sa izuzecima, pažnju ne posvećuju organizacionom učenju. Znači, nama treba istinska reforma obrazovnog sistema da bi bili konkurentni sa EU. „Trebamo koristiti svoje komparativne prednosti i s tim ići u EU“, rekao Macura. Da je ekonomija izuzetno važna oblast složio se i Specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko rekavši da je to prostor koji će mladima omogućiti bolju i sigurniju budućnost sa perspektivom.

Prema riječima češkog ambasadora u BiH Tomáša Szunyoga Češka je ekonomsku reformu provela vrlo uspješno. „Naša ekonomska reforma se oslanja na četiri stuba. Prvi je bio smanjivanje prepreka ekonomske razmjene, odnosno liberalizaciju vanjske trgovine. Drugi se odnosio na privatizaciju koja je bila dosljedna. Prilikom privatizacije većina firmi je prodata inostranim investitorima. Tako je naš najvredniji sektor u Češkoj pivarstvo, 85 posto firmi koje proizvodi pivo u rukama stranih partnera. Treći stup se odnosio na kvalitetnu i jeftinu radnu snagu, a četvrti na kvalitetnu infrastrukturu. Infrastruktura je vrlo važna, jer sve dok put do Praga traje 12 sati, to nije primamljivo niti jednom potencijalnom investitoru“, rekao je ambasador Češke Republike u Bosni i Hercegovini Tomáš Szunyog.

Naglašavajući turizam kao vrlo značajnu privrednu granu, načelnik Opštine Prijedor Marko Pavić dao je svoje viđenje bh. integracije u EU. „Mi u Prijedoru imamo svoje prednosti, obrazovan kadar, prirodna bogatstva, multietničku klimu i proevropski orjentisan grad. Mi do sada nismo iskoristili postojeće prednosti jer smatram da nismo u mogućnosti da vodimo ravnopravnu utakmicu dok god nemamo ljudska prava kao drugi građani Evrope. Zato mislim da Evropa prema nama treba učiniti dobar gest, osloboditi nas viza i uspostaviti jaku funkciju Evropske unije“, rekao je načelnik Opštine Prijedor Marko Pavić.

Govoreći o razvoju turizma učesnici debate su izrazili mišljenje da prirodno-turistički potencijali Bosne i Hercegovine nisu iskorišteni. Češki ambasador u BiH Tomáš Szunyog smatra da u BiH nisu dovoljno razvijeni turistički vodiči, te je, kako kaže, loša putna infrastruktura. „Veliki broj čeških turista bi vjerovatno imao interes da posjeti ovu zemlju, ali ja ovdje vidim dva problema, a to je loša saobraćajna infrastruktura i brojne krivine, dok je drugi nepostojanje turističke mape sa informacijama o mjestima koje bi turisti trebali posjetiti“, rekao je Češki ambasador u BiH Tomáš Szunyog.

Mladi su na debati u Prijedoru bili jasni sa pitanjima: „Kada će mladi i drugi ljudi koji žive u BiH dobiti šansu za zapošljavanje? Učenica generacije Ekonomske škole u Prijedoru Bojana Maslovarić izrazila je interesovanje za načine uspostavljanja veze između obrazovanja i privrede u EU, zatim kako ova zajednica potiče ekološku svijest kod svojih građana, te zamolila da zemlje članice Evropske unije pomognu Bosni i Hercegovini u afirmaciji turizma Bosne i Hercegovine i Prijedora.

Specijalni predstavnik EU U BiH rekao je i koje su opcije BiH ukoliko ne ispuni uslove za ulazak u EU. „Alternativa naspram Evropske unije je izolacija BiH, jer će cijeli Balkan postati dio EU, a BiH će postati crna rupa na Balkanu“, rekao je Specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko koji je na debati u Prijedoru poručio da put do članstva u Evropsku uniju nije ni brz ni lak, ali je dostižan i vrijedan truda.

Nakon debate Specijalni predstavnik EU u BiH Valentin Inzko posjetio je Nacionalni park Kozara gdje ga je ugostio direktor Dragan Romčević. Nakon toga, Specijalni predstavnik EU u BiH je posjetio Kozarac gdje su ga srdačno primile članice nevladine organizacije "Srcem do mira" Kozarac. Debata u Prijedoru, sedma po redu, dio je komuniciranja kancelarije Specijalnog predstavnika EU u BiH sa građanima BiH.