Načela EU Povelje o temeljnim pravima djeteta stavljena u praksu

Program EU o zaštiti prava djeteta sačinjen je od 11 akcija koje će Komisija poduzeti u nadolazećim godinama. Inicijativa ima za cilj potvrditi snažnu predanost institucija Europske unije i država članica u promicanju, zaštiti i poštivanju prava djeteta u svim relevantnim EU politikama i pretvaranju istih u konkretne rezultate.

U budućnosti bi, politike EU koje utječu na djecu izravno ili neizravno, trebale biti dizajnirane, implementirane i praćeni uzimajući u obzir najbolji interes djece.

"EU i njenih 27 država članica moraju osigurati da su zaštita i najbolji interesi djeteta naši vodeći principi. Ovim bi trebali osigurati da se prava djeteta uzimaju u obzir kada se radi o djeci uključenoj u pravosudni sistem, bilo kao žrtve, osumnjičeni ili kada se njihovi roditelji ne slažu oko razvoda ili odlaze u pritvor ", rekao je Viviane Reding, EU povjerenik za pravosuđe.

Djeca često budu suočena sa teškim preprekama prilikom njihovog uključenja u pravosudni sustav. Njihova prava mogu biti dodatno povrijeđena ako se suoče sa “neprijateljskim” okruženjem pravosudnog sustava neprilagođenog dječijim pravima. Osim toga, dodatno ugrožena djeca - koja odrastaju u siromaštvu, socijalno isključena ili osobe s invaliditetom - zahtijevaju posebnu zaštitu.

O programu

Lisabonski ugovor od EU zahtijeva promicanje zaštite prava djeteta. Prava djeteta također čine dio temeljnih prava koje se EU obvezala poštivati na temelju članka 24 Povelje o temeljnim pravima Europske unije. Osim toga, svih 27 zemalja članica EU ratificirale su Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima djeteta.

Strategija “Europa 2020” i Akcijski plan Europske komisije za provedbu Stockholmskog programa stvorili su viziju Europe u kojoj če današnja djeca imati bolje obrazovanje , pristup uslugama i resursima potrebnim za njihovo odrastanje, kao i solidnu zaštitu njihovih prava.