Do zdravog okoliša akcijom vlasti i građana

Građani iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine okupili su se 20. aprila u Tuzli i zahtijevali zajedničku akciju vlasti i građana kako bi BiH postigla efikasniju energijsku potrošnju, uz što veće korištenje obnovljivih izvora energije. Skup je organiziran u okviru nastavka inicijative Građani za Europu, koju realizira 38 nevladinih organizacija iz BiH, kako bi osigurali posvećenost i javno opredjeljenje novoizabranih vladinih dužnosnika za realizaciju preporuka i zahtjeva građana u oblastima energetike i okoliša, rada i zapošljavanja, te poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Inicijativu predvodi Udruženje VESTA, pod pokroviteljstvom specijalnog predstavnika Europske unije, Nj.E. Valentina Inzka, uz podršku Kraljevine Švedske i SIDA-e te u saradnji sa Direkcijom za europske integracije BiH.

Skupu u Tuzli se obratio Nj.E. Bosse Hedberg, ambasador Kraljevine Švedske u BiH koji je naglasio značaj dijaloga između običnih ljudi, kao glasača, i političara koji su toliko toga obećali uoči izbora. Uz to, ambasador je dodao da „uživa(m) u ljepotama ove zemlje, ali me veoma rastuži kada vidim velike količine smeća i otrovnog otpada u rijekama i kroz krajeve kojima putujem“.

Preporuke kojima će rezultirati ovi sastanci bit će upućene nosiocima vlasti sa ciljem pridobijanja njihovog javnog opredjeljenja za provođenje istih. Lena Bratić, tematski stručnjak inicijative Građani za Europu, predstavila je radni dokument sa preporukama civilnog društva u kojem se, između ostalog, navode izazovi nedostatka strategije, lošeg zakonodavstva, nekoordiniranosti između vladinih institucija, kao i neprovođenja postojećih zakona. „Izvještaji Europske komisije ukazuju na nizak nivo institucionalnih i ljudskih kapaciteta u ovoj oblasti“, dodala je Bratić.

Dokument sa preporukama civilnog društva također navodi prednosti koje bi građani dobili reformom energetskog sektora. Stvorili bi se projekti i nova radna mjesta, a dobili bi i jasne i provodive zakone, te mogućnosti izbora snadbjevača. BiH će, također, moći pristupiti europskim fondovima u ovom sektoru, kada kreira institucionalne mehanizme potpore, što je i uvjet pristupanja EU. Na primjer, EU osigurala je 433 milijarde eura za unapređenje održivog razvoja za period 2007-2013.

Koordinatorica inicijative Građani za Europu Amra Selesković pozvala je građane BiH da se pridruže ovoj inicijativi i potpisivanem peticije koja je dostupna na web stranici www.gradjanizaeuropu.ba.