Vlasti podržale građanske preporuke u sektoru energije i okoliša

Vlasti su podržale većinu preporuka civilnog društva, iznijetih na današnjoj sesiji inicijative „Građani za Europu“, sa donosiocima odluka u BiH, o temi „Brže u Europu kroz reformu sektora energetike i okoliša“. Učesnike je pozdravio pokrovitelj inicijative, Specijalni predstavnik EU u BiH, Valentin Inzko, poručivši da su građani danas pozvali vlasti na razgovor, budući da su „frustrirani i razočarani u lidere koji nisu u stanju da dođu do rješenja“. Inzko je istakao je da EU podržava ovu inicijativu, kao i preporuke, i da se iste puno ne razlikuju od onih koje su političke stranke podržale pred posljednje parlamentarne izbore.

Njegova Ekselencija Bosse Hedberg, ambasador Kraljevine Švedske u BiH, osvrnuo se na potencijal energetskog sektora u BiH, te na brojne nedostake, istakavši da postojeći zakonodavni okvir i tarifni sistemi u BiH ne podstišu radcionalno korištenje energije kod krajnjih potrošača.

„Sektori energije i okoliša neobjašnjivo stagniraju od samog početka procesa EU integracija“, napomenula je predstavnica Direkcije za Evropske integracije BiH, Maja Rimac Bjelobrk, te da je provedba prioriteta u zadnjih 6 mjeseci u sektoru energije i okoliša „ravna nuli“.

Lena Bratić, članica radne grupe za energiju i okoliš zahvalila se prisutnim predstavnicima vlasti što su kroz aktivno učešće u diskusiji pokazali volju da se zajednički krene u reforme. Bratić je ukazala na ključne preporuke civilnog društva prema vlastima, uključujući između ostalog prioritetnu potrebu za strateškom energetskom planiranju na državnom nivou, kreiranje agencija za okoliš i energetsku efikasnost, donošenje zakona o zaštiti okoliš na nivou BiH, te osnivanje DNA agencije.

Predstavnici nadležnih ministarstava na državnom i entitetskim nivoima načelno su podržali preporuke koje su pripremljene u sektoru energije i okoliša, ali je kao najveća barijera istaknut nedostatak koordinacije izmedju entitetskih i državnih organa vlasti u donošenju zakona i implementaciji istih.

Vlasti su takođe pozdravile nastavak konkretne saradnje sa civilnim sektorom, te prihvatile prijedlog da se ispred ministarstava odredi osoba za kontakt i saradnju sa predstavnicima civilnog društva, i da se vrlo brzo može očekivati osnivanje DNA agencije, kao preduslov za implementaciju projekata iz fonda čiste energije, a i čime će se povećati broj investicija u ovom sektoru.

Elektroprivrede iz BiH ponudile su civilnom društvu konkretnu saradnju u pripremi analiza i preporuka a predstavnici civilnih organizacija pozvali su vlasti da izađu sa spiskom prioritetnih potreba i ciljeva ministarstava u ovim sektorima, kako bi se obezbijedila adekvatna podrška civilnog sektora.

Inicijativa Građani za Europu okuplja 38 organizacija civilnog društva kako bi unaprijedili proces BiH integracije u EU. Incijativa se odvija pod pokroviteljstvom EUSR-a, uz finansijsku podršku Švedske agencija za međunarodni razvoj, u saradnji sa DEI BiH.