Civilno društvo pokazalo put ka boljem stanju u poljoprivredi

Donosioci odluka u BiH su izrazili opredjeljenje za nastavak dijaloga i provedbu preporuka civilnog društva, iznijetih na današnjoj sesiji inicijative „Građani za Europu“ u Sarajevu, o unaprijeđenju poljoprivrede i ruralnog razvoja BiH, na putu prema Evropskoj uniji.

Članovima civilnog društva i predstavnicima vlasti obratio se pokrovitelj inicijative, Specijalni predstavnik EU u BiH, Valentin Inzko, istaknuvši potrebu za formiranjem Vijeća ministara u BiH, kako bi se unaprijedio napredak u oblasti poljoprivrede. „U međuvremenu, civilno društvo i izabrane vlasti mogu sarađivati, te parlamentarci i vlasti već mogu raditi na novim, odnosno impementirati postojeće zakone“, dodao je Inzko.

Sandra Memišević ispred Direkcije za Evropske integracije BiH osvrnula se na podudaranje preporuka civilnog društva sa preporukama iz Evropskog partnerstva, na koje se BiH obavezala. „Usklađivanje zakonodavstva je ključno u ovom procesu“, napomenula je Memišević, osvrnuvši se na potrebu za harmonizacijom bh zakonodavstva sa propisima EU.

Član radne grupe za poljoprivredu i ruralni razvoj u sklopu Građana za Evropu, Aleksandar Milanović se zahvalio prisutnim predstavnicima vlasti što su kroz aktivno učešće u diskusiji pokazali volju da se zajednički krene u reforme. Ukazao je na ključne preporuke civilnog društva prema donosiocima odluka, uključujući između ostalog prioritetnu potrebu za potpunom harmonizacijom i implementacijom Zakona o poljoprivredi, prehrani i ruralnom razvoju BiH, te jačom koordinacijom države, entiteta i Brčkog distrikta u ovoj oblasti. „BiH je potrebna strategija ruralnog razvoja na državnom nivou“, dodatno je istakao Milanović, naglasivši kako će sve sprovedene mjere između ostalog omogućiti veću novčanu pomoć poljoprivrednicima u BiH.

Tokom diskusije, predstavnici nadležnih ministarstava na državnom i entitetskim nivoima su podržali preporuke civilnog društva, te prepoznali da je BiH u zaostatku sa izdvajanjima za poljoprivredu i ruralni razvoj sa manje od 5%, dok Evropska unija izdvaja čak više od 40% u ovoj oblasti. MVTEO je naglasio da će uskoro oformiti Mrežu za ruralni razvoj sa članstvom civilnog društva, da će izdati javni izvještaj o svom radu, te da će za 6 mjeseci u potpunosti profunkcionisati Ured za harmonizaciju i koordinaciju sistema plaćanja. Poslanici parlamenata su pozvali ministarstva da dokument Građana proslijede u parlamentarnu proceduru.

Inicijativa Građani za Europu okuplja 38 organizacija civilnog društva kako bi unaprijedili proces BiH integracije u EU. Incijativa se odvija pod pokroviteljstvom EUSR-a, uz finansijsku podršku Švedske agencija za međunarodni razvoj, u saradnji sa DEI BiH.