Građani i vlasti za efikasniji sistem zapošljavanja

Donosioci odluka u BiH izrazili su opredjeljenje za nastavak dijaloga na putu prema Europskoj uniji i provedbu preporuka civilnog društva o radu i zapošljavanju, predstavljenih na današnjoj sesiji inicijative „Građani za Europu“ u Sarajevu.

 Članovima civilnog društva i predstavnicima vlasti obratio se pokrovitelj inicijative, specijalni predstavnik EU u BiH Valentin Inzko, istaknuvši da su ekonomske reforme ključne za otvaranje radnih mjesta te da je „vrijeme da se okonča politički zastoj i da se zemlja vrati provedbi ovih reformi, kao najvećih političkih prioriteta“. Inzko je naglasio da građani BiH, bez obzira da li su iz RS ili FBiH, u gradovima ili manjim naseljima, žele da rade. „Oni traže pristojne uslove za rad i pristojne plaće“ poručio je Inzko, dodajući da je u pravcu provođenja reformi u ovoj oblasti što prije potrebno formirati Socio-ekonomsko vijeće BiH.

U ime Direkcije za Europske integracije BiH obratio se Nedeljko Masleša, pomoćnik direktora Direkcije, koji je ukazao da europske integracije BiH zapravo predstavljaju proces provođenja reformi, te da su reforme u oblasti rada i zapošljavanja, posebno kada je riječ o socijalnoj politici i zdravstvu, prijeko potrebne. „Bitno je da znamo da je brzina kojom neka zemlja korača ka EU veoma važna“, istakao je Masleša dodajući da je BiH na početku s provođenjem ovih reformi, prema posljednjim izvještajima Europske komisije.

Član radne grupe za rad i zapošljavanje u sklopu Inicijative Građani za Europu, Amil Kamenica zahvalio se prisutnim predstavnicima vlasti što su aktivnim učešćem u diskusiji pokazali volju da se odlučno krene u reforme. Ukazao je na ključne preporuke civilnog društva prema donosiocima odluka, uključujući između ostalog reformu politike zapošljavanja kroz razdvajanje aktivnih i pasivnih tražilaca posla, harminiziranje stope doprinosa između entiteta i zakonskih odredbi uoblasti rada i zapošljavanja izmedju FBiH i RS, te rasterećenje službi za zapošljavanje od poslova vođenja evidencije zdravstvenog osiguranja nezaposlenih osoba, s čim su se složili i predstavnici zavoda za zapošljavanje.

Tokom diskusije predstavnici nadležnih institucija na državnom i entitetskim nivoima te Brčko distrikta BiH podržali su preporuke civilnog društva. Predstavnik Odbora za rad i zapošljavanje Parlamenta FBiH izjavio je da će se Odbor fokusirati na date preporuke, i u saradnji s Parlamentom FBiH uspostaviti monitoring usvajanja preporuka, te da će zavodi za zapošljavanje sarađivati sa projektom zapošljavanja mladih, kako bi radili na razdvajanju pasivnih i aktivnih tražilaca posla. Također je kao pozitivan primjer istaknut projekat organizacija civilnog društva koje, u saradnji sa entiteskim ministarstvima rada djeluju na unapređenju aktivnog tržista rada, odnosno radu na pripremi dokumenta o unapređenju evidencije o zdravstvenom osiguranju nezaposlenih.

Inicijativa Građani za Europu okuplja 38 organizacija civilnog društva koje rade na unaprjeđenju procesa približavanja BiH Europskoj uniji. Incijativa se odvija pod pokroviteljstvom EUSR-a, uz finansijsku podršku Švedske agencija za međunarodni razvoj, i u saradnji sa DEI BiH.