1.2 miliona eura za podršku razvoja demokratije i ljudskih prava u BiH

Kroz program EIDHR (Europski instrument za demokratiju i ljudska prava), Europska unija je obezbijedila 1,2 miliona eura za 13 novih projekata kao podrška razvoju demokratije i ljudskih prava u Bosni i Hercegovini. Nevladine organizacije koje su dobile ovu finansijsku pomoć, prezentirale su svoje projekte u prostorijama Delegacije EU u BiH, 27. januara 2009. godine, među kojima je i Udruženje Vesta sa projektom: ''Rodna senzibilizacija budžeta kao osnova za jačanje prava žena u BiH''.

Pokrenut 2006. godine, EIDHR se pokazao kao vrijedan i učinkovit alat u poboljšanju ljudskih prava i temeljnih sloboda u onim zemljama gdje su najugroženiji. Ovaj instrument, ima za cilj jačanje uloge civilnog društva. U periodu od 2001. do 2008. godine, kroz EIDHR program je u BiH podržano 102 projekta., u iznosu od blizu 6,5 miliona eura.

„Ono što EU i Delegacija EU u BiH ima za cilj je vidjeti ovu zemlju kako čvrsto korača na putu pristupanja EU. Međutim, kako je istaknuto u Izvještaju o napretku, jedno od ključnih pitanja je da BiH postane demokratska zemlja u kojoj se ljudska prava i slobode, ne samo u potpunosti poštuju od strane vlasti, već i da građani imaju mogućnost da u potpunosti u njima uživaju. Da bi taj cilj bio postignut potrebno je jače civilno društvo koje će raditi na izgradnji i jačanju povjerenja i otvorenog društva“, izjavila je Maria Farrar – Hockley, šefica sektora operacija Delegacije EU u BiH, u svom obraćanju predstavnicima medija i nevladinih organizacija.

Izrazivši nadu da će odabrani projekti biti uspješni u postizanju krajnjeg cilja, Farrar – Hockley je naglasila da se u sektoru prepunom izazova, kao što je „razvoj demokratije i ljudskih prava“, moraju povećati napori kako bi se postigli najbolji mogući rezultati.

Farrar Hockley je naglasila odlučujuću ulogu medija u promociji aktivnosti koje se provode, kao i u promociji rezultata projekata civilnog društva.

„Bitno je i za BiH i za region da ovakvi projekti vide svijetlo dana i da se razbije fama o radu NVO-a. EIDHR, koji je nastao na inicijativu Evropskog Parlamenta, odnosi se na sve zemlje koje su podijeljene u dvije grupe: one gdje su ljudska prava manje, i one gdje su ljudska prava više ugrožena. Ključne stavke su da projekti budu implementirani od strane NVO i da za implementaciju projekata nije potrebna saglasnost države, za razliku od IPA programa“, objasnio je Vladimir Pandurević, vođa projekata za EIDHR u sektoru operacija Delagacije EU u BiH.

Govoreći o kriterijima za dodjelu finansijske pomoći, Pandurević je rekao da su presudni bili ciljevi predloženih projekata, planirane aktivnosti, kao i očekivani rezultati. Većina NVO koje su dobile podršku i ranije su bile uključene u projekte EU, ali ima i novih, naglasio je Pandurević. On je dodao da je u periodu 2001. – 2008. godina najviše projekata realizovano u Sarajevu - 29, u Tuzli 27, u Banja Luci 20, a 27 projekata realizovale su NVO iz drugih djelova BiH.

Pandurević je podsjetio da je novi poziv za predaju prijedoga projekata u okviru EIDHR 2009 objavljen 18. decembra 2009. a da će njihove prezentacije biti održane početkom februara 2010. godine u Sarajevu i Banja Luci.

Zadovoljni što su uspjeli da dobiju finansijsku podršku za svoje projekte, ali i čvrsti u odluci da njihova aktivnost na kraju ima uspješne rezultate, predstavnici 13 NVO ukratko su prezentirali svoje projektne ciljeve.

NVO «Independent» iz Zenice će realizovati projekat „Od socijalne pomoći do socijalne inkluzije“ koji ima za cilj razviti inkluzivne modele sistema socijalne skrbi, promocijom efektivne i efikasne socijalne politike i demonstracijom socijalne inovacije. Projekat je fokusiran na smanjenje siromaštva, nejednakosti i socijalne isključenosti.

Udruženje VESTA iz Tuzle će raditi na projektu rodne senzibilizacije budžeta kao dijela reformskih promjena na putu evropskih integracija i osnove za jačanje prava žena u BiH. Projekat je usmjeren na dobivanje većih prava, ali i finansijske pomoći za majke porodilje u uslovima kada BiH bilježi pad nataliteta.

«Biro za ljudska prava» iz Tuzle će svojim projektom „Dojalozi II“ pokušati da podstakne što veći broj pripadnika manjina da se uključe u javni i politički život u BiH, Slične ciljeve, s akcentom na romsku populaciju, ima i projekat BOSPO-a iz Tuzle. Implementacija Zakona o ravnopravnosti polova u opštinama istočne Bosne, prevencija svih oblika nasilja i jačanje uloge žena u javnom i političkom životu cilj je projekta NVO «Budućnost« iz Modriče.

Finansijsku potporu dobili su i projekti posvećeni problemima mladih. Učešće mladih u strateškom razvoju lokalnih zajednica cilj je projekta Udruženja «Kult» Ilidža, a prevencijom maloljetničke delikvencije na lokalnom nivou bavit će se NVO «Zdravo da ste» iz Banja Luke.

Udruženje «Centar za razvoj i podršku» Tuzla pokušat će svojim projektom „Bistar um za bistru vodu“ ukazati na nužnost dobrog ekološkog i hemijskog statusa svih voda u slivu rijeke Spreče.

«Izbjeglički servis za povratak» iz Drvara će raditi na stvaranju i implementaciji mehanizma kojima će se na sistemski način pomoći starijim i nemoćnim osobama. ICVA Sarajevo će realizovati projekat „Neka ljudska prava budu realnost“, «Centar za građansku suradnju» Livno projekat „Lobiranje za bolju zakonsku zaštitu radničkih prava». Na jačanju kapaciteta invalidskih organizacija radi će Agencija za saradnju, edukaciju i razvoj Banja Luka , a na poboljšanje prava pacijenata u BiH, Crveni križ/krst Tuzlanskog kantona.