Otvoreni parlament: Civilni dijalog za unaprjeđenje prava žena i djece u BiH

U organizaciji Udruženja Vesta iz Tuzle u BKC-u Tuzla održan je Otvoreni parlament za predstavnike organizacija civilnog društva sa područja TK koje se bave zaštitom prava žena i djece i vladinih institucija koje su odgovorne za unaprjeđenje njihovog položaja u društva.

˝Cilj ovog sastanaka je da se pokrene konstruktivan dijalog između predstavnika i predstavnica civilnog sektora i predstavnika vlasti, kako bi se kompilirale preporuke za uvođenje standarda za konsultacije vladinog sektora sa civilnim društvom, a generisane ideje, prijedlozi i zaključci koji će biti upućeni relevantnim institucijama na razmatranje˝, rekla je koordinatorica projekta Selma Hukić iz Udruženja Vesta.

Efikasan mehanizam za konsultacije će se pokušati iznaći kroz diskusiju o aktuelnim temama koje reflektiraju položaj žena i djece u BiH, a to su: Kreiranje i usvajanje Državne strategije za borbu protiv nasilja nad djecom 2011-2014; Izmjene i dopune Zakona o zaštiti od nasilja u porodici; Izmjene i dopune Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice s djecom TK u dijelu koji se odnosi na procjenu sposobnosti i određivanje podrške djeci i mladima sa posebnim potrebama.

˝Mene jako raduje što imamo priliku da govorimo o prijedlozima za izmjene i dopune Pravilnika o procjeni sposobnosti i određivanju podrške djeci i mladima sa posebnim potrebama, jer je to goruća problematika na području Tuzlanskog kantona˝, istakla je Selma Hodžić u ime Zavoda za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i fizičkom razvoju.

U cilju doprinosa procesu jačanja kapaciteta civilnog društva i vladinih institucija za uspostavljanje civilnog dijaloga za unaprjeđenje položaja žena i djece u BiH, Udruženje Vesta iz Tuzle u partnerstvu sa Fondacijom One World - Platforma za jugoistočnu Europu realizira projekt Civilni dijalog za prava djece i žena u BiH. Projekt se implementira na području cijele Bosne i Hercegovine uz finansijsku podršku Europske unije u okviru programa EIDHR.

Obzirom da se civilno društvo treba zasnivati na iskorištavanju potencijala za postizanje općeg interesa, a imajući u vidu slabosti ispoljene u dosadašnjem ostvarivanju dijaloga sa vladinim sektorom, ovim projektom želimo unaprijediti saradnju između organizacija civilnog društva i vladinih institucija u cilju kvalitetnije pripreme i implementacije strateških dokumenata i programa namijenjenih poboljšanju položaja žena i djece u BiH, kao odraz dosljedne implementacije Sporazuma o saradnji Vijeća ministara BiH sa nevladinim organizacijama u BiH.

Partnerska organizacija OWPSEE iz Sarajeva je u toku Otvorenog parlamenta predstavila jedinstven internet portal koji je kreiran u svrhu usmjerenog planskog djelovanja prema vladinim institucijama ka unaprjeđenju položaja žena i djece u BiH. Svaka organizacija/institucija/pojedinac - član/ica portala će biti u mogućnosti dopunjavati sadržaje i pokretati aktivnosti usmjerene na unaprjeđenje položaja žena i djece u saradnji sa drugim interesnim grupama. Pored toga, vladine insitutucije ovaj portal mogu korisiti za konsultacije sa civilnim društvom i promociju novih zakonskih dokumenata.